Nowości z PubMed

Wraz z naszą ekspertką, Patrycją Szachtą, wybraliśmy najciekawsze publikacje związane z probiotykami.
Zapraszamy do pobrania materiałów i poszerzania wiedzy.

Dynamika mikroflory jelitowej w prospektywnej kohorcie pacjentów z poostrym zespołem COVID-19

Qin Liu,1,2,3,4 Joyce Wing Yan Mak,1,2,3 Qi Su,1,2,3,4 Yun Kit Yeoh,1,4,5 Grace Chung-Yan Lui, 2,6 Susanna So Shan Ng, 2 Fen Zhang,1,2,3,4 Amy Y L Li, 1,2,3 Wenqi Lu, 1,2,3,4 David Shu-Cheong Hui, 6 Paul KS Chan, 1,5 Francis K L Chan, 1,2,3,4 Siew C Ng 1,2,3,4

ABSTRAKT:

Wprowadzenie Długotrwałe powikłania COVID-19 występują często, jednak potencjalna przyczyna objawów utrzymujących się po usunięciu wirusa z organizmu pozostaje niewyjaśniona.

Cel pracy Zbadanie, czy skład mikrobiomu jelitowego wykazuje związek z poostrym zespołem COVID-19 (ang. post-acute COVID-19 syndrome, PACS), zdefiniowanym jako co najmniej jeden objaw utrzymujący się 4 tygodnie po usunięciu wirusa SARS-CoV-2 z organizmu.

Metody Przeprowadziliśmy prospektywne badanie z udziałem 106 pacjentów z całym spektrum nasilenia COVID-19, obserwowanych przez 6 miesięcy od chwili przyjęcia do szpitala, i 68 pacjentów z grupy kontrolnej bez COVID-19. Przeanalizowaliśmy 258 seryjnych próbek mikrobiomu kałowego z użyciem metody sekwencjonowania metagenomicznego typu shotgun („strzału na ślepo”) i skorelowaliśmy uzyskane wyniki z objawami utrzymującymi się po 6 miesiącach.

Wyniki Po 6 miesiącach PACS występował u 76% pacjentów. Jego najczęstszymi objawami były uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci i wypadanie włosów. Stwierdzono związek pomiędzy składem flory jelitowej w chwili przyjęcia do szpitala a występowaniem PACS. U pacjentów bez PACS profil mikrobiomu jelitowego powrócił do normy po 6 miesiącach i był porównywalny z profilem osób z grupy kontrolnej bez COVID-19. Mikrobiom jelit pacjentów z PACS charakteryzował się zwiększonym udziałem bakterii z gatunków Ruminococcus gnavus i Bacteroides vulgatus i zmniejszonym udziałem bakterii z gatunku Faecalibacterium prausnitzii. Utrzymujące się objawy ze strony układu oddechowego były skorelowane z obecnością patogenów jelitowych wywołujących zakażenia oportunistyczne, a objawy neuropsychiczne i uczucie zmęczenia wykazywały korelację z obecnością patogenów jelitowych wywołujących zakażenia szpitalne, w tym Clostridium innocuum i Actinomyces naeslundii (we wszystkich przypadkach p<0,05). Bakterie wytwarzające maślan, w tym Bifidobacterium pseudocatenulatum i Faecalibacterium prausnitzii, wykazywały najsilniejszy odwrotnie proporcjonalny związek z występowaniem PACS po 6 miesiącach.

Wnioski Przedstawione wyniki stanowią dowody z obserwacji potwierdzające obecność zmian w składzie mikrobiomu jelitowego u pacjentów z długotrwałymi powikłaniami COVID-19. Konieczne są dalsze badania oceniające, czy modulacja microbioty może ułatwić szybki powrót do zdrowia u osób z poostrym zespołem COVID-19.

26.09.2022

Rola mikrobiomu jelit w chorobach nerek związanych z cukrzycą i otyłością

Rola mikrobiomu jelit w chorobach nerek związanych z cukrzycą i otyłością.

Przejdź dalej

26.09.2022

Mikrobiom jelitowy i zdrowie: koncepcje mechanistyczne

Florę jelitową uważa się obecnie za jeden z kluczowych elementów regulacji zdrowia organizmu gospodarza.

Przejdź dalej

26.09.2022

Rola mikrobiomu bakteryjnego w leczeniu nowotworów

Ludzki mikrobiom jest zdefiniowany jako mikroorganizmy bytujące w ludzkim ciele lub na jego powierzchni, takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, oraz ich genomy.

Przejdź dalej
Ustawienia cookies