Przygotowaliśmy ją z myślą o wszystkich tych, którym zależy na wspomaganiu uzupełniania mikroflory jelitowej. W podróży czy w antybiotykoterapii – dobre probiotyki poznasz po… działaniu! A jak działają? Tego m.in. dowiesz się z tej strony.
Autorką merytorycznych materiałów jest nasza ekspertka – doktor nauk biologicznych Patrycja Szachta.
Czy wiecie, że zespół bakterii zamieszkujących nasz przewód pokarmowy to niesamowicie złożone i fascynujące mikrośrodowisko? Zamieszkują tu bowiem nie tylko bakterie, ale także szereg innych mikroorganizmów, między innymi grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Mikroflora jelitowa osiąga masę 1,5 – 2 kilogramów bakterii, a liczba genów bakteryjnych jest wyższa niż ilość naszych własnych genów! Choćby te liczby przekonująco wskazują, że warto ze swoim mikrobiomem żyć we względnej zgodzie. Mikroflora jelitowa coraz częściej nazwana jest ,,superorganem bakteryjnym”, co wskazuje na mnogość pełnionych przez nią ról. Warto wspomnieć, iż prawidłowa mikroflora przewodu pokarmowego wywiera korzystny wpływ na procesy trawienia i wchłaniania, a metabolity powstające w toku przemian bakteryjnych wpływają korzystnie na regenerację nabłonka jelita (Jiayu Ma, 2021).
Czytaj dalej28.09.2022
Które bakterie są dobre, a które złe? Czas na zabawę! Pobierz i wydrukuj wycinankę dla dziecka. Niech zobaczy, które bakterie mogą robić dobrze naszym brzuszkom, a które nie mają dobrego wpływu na organizm.
Przejdź dalej28.09.2023
Mikroflora jelitowa osiąga masę 1,5 – 2 kilogramów bakterii, a liczba genów bakteryjnych jest wyższa niż ilość naszych własnych genów!
Przejdź dalej4.09.2023
Od momentu wzrostu zainteresowania mikrobiomem jelitowym oraz mnogością funkcji jakie pełni w naszym organizmie zapanowała moda na „zdrowe jelita”
Przejdź dalejOdpowiedzi na wybrane pytania naszych czytelników odnośnie probiotyków i uzupełniania mikroflory jelitowej będą umieszczanie w sekcji FAQ. Na pytania odpowiadać będzie nasza ekspertka, dr n. biol. Patrycja Szachta.