Nowości z PubMed

Wraz z naszą ekspertką, Patrycją Szachtą, wybraliśmy najciekawsze publikacje związane z probiotykami.
Zapraszamy do pobrania materiałów i poszerzania wiedzy.

Trudności dietetyczne. Rola mikrobiomu jelitowego w chorobach przewlekłych: narracyjny artykuł poglądowy

Amrita Vijay1  i Ana M. Valdes1,2

© Autorzy, 2021, skorygowana publikacja w 2022 r.

European Journal of Clinical Nutrition (2022) 76:489-501; https://doi.org/10.1038/s41430-021-00991-6

CO OBECNIE WIADOMO NA TEN TEMAT?

Mikrobiom jelitowy, tj. społeczność bakterii i innych mikroorganizmów żyjących w ludzkim jelicie, wywiera zarówno bezpośredni, jak i pośredni (pośrednicząc w oddziaływaniu diety na organizm) wpływ na zdrowie człowieka [1, 2]. Związki między składem mikrobiomu jelitowego a stanami chorobowymi zostały szeroko opisane w piśmiennictwie, przy czym w najnowszych badaniach wykazano istnienie wpływu mikrobiomu jelitowego na odległe narządy, błony śluzowej i funkcjonowanie układu immunologicznego [3, 4]. Obecnie dokłada się wiele wysiłku, aby poznać naturalną historię rozwoju mikrobiomu u ludzi w kontekście zdrowotnych punktów końcowych, równolegle z poprawą naszej wiedzy na temat interakcji mikrobiomu z organizmem gospodarza na poziomie molekularnym. Ostatecznym celem tych badań jest opracowanie skutecznych strategii przywracania równowagi zaburzonym ekosystemom drobnoustrojów u człowieka, o zastosowaniach terapeutycznych i profilaktycznych. W niniejszym artykule przeglądowym przedstawiono szczegółowo rolę mikrobiomu jelitowego w rozwoju chorób przewlekłych (ryc. 1) i omówiono sposoby jego modulowania w ramach leczenia lub profilaktyki tego typu stanów chorobowych.

Różnice składu i funkcji mikrobiomu jelitowego wiążą się z różnymi chorobami przewlekłymi – od chorób zapalnych przewodu pokarmowego i zaburzeń metabolicznych po choroby neurologiczne, układu krążenia i układu oddechowego.

Celem tego przeglądu narracyjnego jest opisanie związków między składem mikrobiomu jelitowego a różnymi rodzajami chorób przewlekłych oraz omówienie jego powiązań z codzienną dietą i jej składnikami (tabela 1).

26.09.2022

Rola mikrobiomu jelit w chorobach nerek związanych z cukrzycą i otyłością

Rola mikrobiomu jelit w chorobach nerek związanych z cukrzycą i otyłością.

Przejdź dalej

26.09.2022

Mikrobiom jelitowy i zdrowie: koncepcje mechanistyczne

Florę jelitową uważa się obecnie za jeden z kluczowych elementów regulacji zdrowia organizmu gospodarza.

Przejdź dalej

26.09.2022

Rola mikrobiomu bakteryjnego w leczeniu nowotworów

Ludzki mikrobiom jest zdefiniowany jako mikroorganizmy bytujące w ludzkim ciele lub na jego powierzchni, takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, oraz ich genomy.

Przejdź dalej
Ustawienia cookies